Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)
O plemeni
sbt-historie-plemene SBT vznikl křížením buldoků a teriérů za účelem vyšlechtění odvážného, silného, ale přitom hbitého psa. Tito bull and terriers jsou předchůdci dnešního Stafordšírského bulteriéra, jejichž standart byl zveřejněn ve Velké Británii v roce 1935 - autor Joe Dunn. Je to pes určen pro úzký kontakt s člověkem.Pokud bude chován na zahradě v kotci, v izolaci od dění v domácnosti, nemůžete poznat jeho skvělé povahové vlastnosti, které se u něj rozvíjely už za dob, kdy v malých

dělnických domečcích žili pohromadě v početných rodinách s dětmi. Často těmto lidem přivydělávali na živobytí v soubojích s různými zvířaty nebo mezi sebou, později zabíjením krys na čas. Také dnes je mu nejlépe přímo v rodinném kruhu, tedy v bytě.


Není to pes "bojový", bojí se opravdu málo čeho:-), ale pes"válečný" - válí se často a rád...na pelíšku, na gauči, ale nejraději po všech členech rodiny. Takto načerpanou energii si rádi vybíjejí na dlouhých procházkách, plaváním, při různých hrách, kde ukazují svou mrštnost a sílu.

Země původu

Velká Británie

Celkový vzhled

Krátkosrstý, dobře vyvážený a velmi silný na psa takovéto velikosti. Je svalnatý,čilý a pohyblivý.

Charakteristika

Je proslulý svou bezmeznou odvahou a houževnatostí. Vysoce inteligentní, miluje lidi a hlavně děti.

Povaha

Statečný, nebojácný a naprosto spolehlivý.

Hlava a lebka

Krátká v mozkovně široká a hluboká, lícní svaly nápadně vyvinuté,stop výrazný. Čenichová partie krátká, os černý.

Oči

Středně velké, kulaté, uložené tak, že hledí přímo vpřed.Přednost se dává tmavým, ale přípustné jsou i světlejší v barvě srsti. Okraje víček jsou tmavé.

Uši

Složené do růžice nebo poloklopené, nepříliš velké nebo vztyčené. Klopené a vztyčené ucho je krajně nežádoucí.

Chrup

Pysky přilehavé a suché, čelisti silné, zuby velké a kolmo usazené v čelistech. Skus nůžkový (horní řezáky těsně překrývají řezáky v dolní čelisti). Hrudní končetiny:Rovné,silných kostídaleko od sebe postavené, zápěstí nesmí být slabá, tlapky mírně vybočené. Lokty pevné.

Trup

Kompaktní s rovnou hřbetní linií. Přední fronta široká, hrudník hluboký, žebra správně kulatá. Celý trup výrazně osvalený.

Pánevní končetiny

Dobře osvalené, hlezna nízko položená a správně zaúhlená. Při pohledu zezadu jsou končetiny rovnoběžné.

Tlapy

Silné, středně velké s pevnými polštářky. U tmavých psů jsou drápy černé.

Ocas

Střední délky, nízko nasazený, ke konci se zužuje. Nesen je spíše dolů. Nemá být příliš zatočený, ale může být lehce prohnutý, podobně jako táhlo staré pumpy.

Pohyb

Volný,vydatný,živý,plný energie.Končetiny se pohybují paralelně s podélnou osou a to jak z pohledu zepředu, tak i ze zadu.Dopředná hnací síla vychází z pánevních končetin.

Srst

Hladká, krátká, přilehavá.

Barva

Červené, plavé, bílé, černé nebo modré. Kterákoli z uvedených barev může být kombinovaná s bílou.Možné je i žíhané zbarvení nebo žíhané s bílými znaky.Zbarvení černo-červené a játrově hnědé je nežádoucí.

Hmotnost

Výška 35,5-40,5cm

Váha

Váha psa 12,5-17,5kg / Váha feny 11-15,5kg